Od pewnego czasu współpracujemy z Fundacją Salvatti, korzystając z jej pomocy przy zbieraniu 1,5% podatku na cele ewangelizacyjne. Do oferty naszego wydawnictwa dołączyliśmy misyjną kawę z Rwandy, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym.
Kupując tę kawę, nie tylko delektujesz się doskonałym smakiem, ale również wspierasz misje. Fundacja Salvatti cały dochód ze sprzedaży kawy przeznacza bowiem na pomoc w krajach Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Decydując się na zakup kawy, dokładasz cegiełkę do prowadzonych przez misjonarzy dzieł, m.in. przedszkoli, szkół, szpitali, ośrodków zdrowia.
Pomagamy krajom misyjnym już od 12 lat. Staramy się przy tym odczytywać „znaki czasu”. Dostrzegliśmy, że obecnie już nie jest czas, żeby Afrykańczykom dawać przysłowiową „rybę”, ani nawet „wędkę”. Nadszedł czas, by kupować od nich „rybę”, którą oni potrafią sobie złowić sami.
Tą „rybą” jest kawa […], które mieszkańcy krajów afrykańskich potrafią tworzyć z wdziękiem i maestrią, ukazując egzotykę i bogactwo kulturowe regionów, w których żyją. Współpracując z nimi po partnersku, oferujemy w naszym sklepie nietypowe wyroby, których nie można dostać nigdzie indziej w Polsce. (Salvatti)
Kawa z Rwandy to kawa typu speciality, czyli podlegająca najwyższej jakości obróbce. Cały proces produkcji, który rozpoczyna się już na plantacji poprzez zbiory, płukanie, suszenie, selekcjonowanie ziaren po wypalenie oraz parzenie samej kawy, jest wysoce sprofesjonalizowany.
Wyrażenie „speciality coffee” pierwszy raz zostało użyte w 1974 roku przez Ernę Knutsen w „Tea & Coffee Trade Journal”. Pani Knutsen użyła tego sformułowania w celu określenia najlepszych ziaren produkowanych w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Kawy te miały być pozbawione defektów i charakteryzować się najwyższą jakością. Obecnie kawy speciality to takie, które uzyskują 80 i więcej punktów w stupunktowej skali. Punkty przyznają specjalnie wykwalifikowani sommelierzy kawy.
Kawę można nabyć tu: nasz sklep allegro
lub tu: sklep.wydawnictwojp2.pl